Skocz do zawartości

Kinabalu w piwnicy.


Rekomendowane odpowiedzi

Zgodnie z tym co obiecałem- zamieszczam pełen opis systemu piwnicznego, temat będzie update'owany fotkami w miarę rozrostu dżungli ;)

 

Każdy hodowca dzbaneczników zazwyczaj zaczyna od terrarium. Potem robi się z tego drugie/większe terrarium. Kiedy ja "dojechałem" do trzech, uznałem że tak dalej się nie da i zbudowałem pierwszy pokój dla roślin, oświetlany 400W HPS'em- wersja p.t "szklarnia w piwnicy, bez zbyt dużej automatyzacji"

[ http://www.rosliny-owadozerne.pl/Dzbaneczn...-m2-t10690.html ]

 

Okazało się że da się- wszystko w miarę działa, rośliny rosną- poza drobnym szczegółem, że w latem robi się tam nawet 35*C, wilgotność jest za niska, oświetlenie HPS nie jest szczególnie uwielbiane przez wysokogórskie dzbanki [choć helki wręcz przeciwnie ;)] a ściany zaczynają pokrywać się malowniczym glonem. W związku dodatkowo z dużą ilością wyjazdów, oraz brakiem czasu, uznałem że albo sprzedaję całą kolekcję, albo robię coś, żeby rośliny wymagały minimalnego nakładu czasowego i dobrze rosły... 2 opcja zwyciężyła, czego efektem jest opisany niżej growroom.

 

Pierwszym krokiem było zdecydowanie się na hodowane gatunki- zaczynałem się wtedy strasznie jarać wysokogórskimi, więc uznałem że rezygnuje z nizinnych i zostawiam wyłącznie HL/intermediate, ale ze wskazaniem na dzbaneczniki dobrze czujące się w niższych temperaturach nocnych.

 

Drugim- sprzedane wszystkich nizinnych dzbaneczników i ich terrariów ;) [a stanowiły ok. 50% kolekcji], w ramach gromadzenia funduszy.

 

Kiedy gotowy był już projekt, przystąpiłem do realizacji.

 

Na początku stary pokój

normal_P1020502_[1024x768].JPG

 

został opróżniony, a rośliny przeniesione do tymczasowo podwieszonego w małej piwniczce HPS'a [warunki zdecydowanie ŚREDNIE]

P1020846.JPG

 

następnie stary pokój został zdemontowany w 100%, wylana wylewka betonowa i otynkowane ściany w piwnicy, uwalniając spory plac boju ;)

 

P1020844.JPG

 

 

Pokój z założenia miał mieć dobrą izolację cieplną, oraz możliwość odpływu wody- stąd podwójne ścianki z pustymi przestrzeniami powietrznymi wewnątrz z płyt OSB na drewnianym stelażu, oraz odpowiednio profilowana podłoga zapewniająca spad w celu odpływu wody

 

P1020849.JPG

 

OSB ze względu na cenę, w miarę dobre właściwości względem wody- wilgotny będzie łatwo wysychał, oraz łatwość obróbki i wytrzymałość.

 

P1020852.JPG

 

P1020851.JPG

 

Kolejnym etapem było zrobienie wszystkich niezbędnych dziur "serwisowych"- otwór na przewody jednostki wewnętrznej systemu chłodzenia, otwór wentylacji wylotowy oraz 2 otwory wentylacyjne wlotowe.

 

Potem ze spokojem można było dodać kolejny element- odbłyśnik, izolację termiczną oraz zabezpieczenie przed wodą i wilgocią w jednym ;):

P1020850.JPG

P1020853.JPG

 

 

Z tyłu pokoju- przy "okienku"- została umieszczona jednostka zewnętrzna klimatyzatora, doprowadzona woda, wykopana dziura na zbiornik ścieków, oraz przygotowana rura dla pompy odprowadzającej ścieki. Dodatkowo 2 wentylatory- większa rura wysysa powietrze z growroomu, 2ga- mniejsza- zapewnia przepływ powietrza przy tylnej ścianie, zapobiegając jej pleśnieniu/ zamakaniu, oraz chroniąc ścianę nośną.

 

P1020854.JPG

 

System nawilżania jest aktualnie nieczynny, ale jest możliwość by w każdej chwil podłączyć do niego wytwornice pary.

P1020855.JPG

 

Kolejny etap- podwieszenie lamp indukcyjnych [sporo informacji o tym typie oświetlenie-tutaj : http://www.inda-gro.com/ , ja używam tańszych lamp firmy m-land, które w dodatku są lepsze- hermetyczna obudowa m.in :) ], zbudowanie półek, oraz systemu zraszania.

P1020874.JPG

 

Ok. miesiąc temu dodałem również 250W HPS'a dla heliamfor- będzie go widać na dalszych zdjęciach ;)

 

Rzut oka na to jak aktualnie wygląda "backstage":

P1030068.JPG

P1030067.JPG

 

System odpływu to zbiornik + pompa z włącznikiem pływakowym:

P1030069.JPG

 

O zaopatrzenie w wodę dba sterowany elektronicznie elektrozawór, zasilający system RO:

P1030070.JPG

P1030071.JPG

 

Elektrozawór otwiera się, kiedy woda opadnie poniżej 1 czujnika, a wyłącza się kiedy poziom dotrze do górnej sondy.

P1030092.JPG

 

Do zbiornika podłączona jest pompa, [flora PO 1200 ;)] zasilająca system zraszająco- podlewający:

P1030074.JPG

 

Dysze to dysze KWAZARA do rozpylaczy Venus, na kolankach do systemów RO:

P1030080.JPG

 

Na zimę są też w środku również 2 małe grzejniki olejowe, po lekkim tuningu:

P1030081.JPG

 

Sercem systemu jest laptop, oraz 2 sterowniki terrarystyczne ELEMAC, które zawiadują całym sprzętem ;) Kiedy będą wolne moce przerobowe laptop otrzyma dostęp zdalny przez internet, oraz do środka wjedzie kamera umożliwiająca podgląd ;)

 

P1030075.JPG

 

Sterowniki załączają/wyłaczają styczniki zależnie od potrzeb, a one zaś z kolei podają napięcie na odpowiednie urządzenia. Widać też sterownik elektrozaworu, 2 linię bezpieczników i 2 obwody prądowe.

P1030076.JPG

 

Tak to mniej więcej wygląda w akcji:

 

 

Schemat działania:

 

lampy:

7.00- startują 2 świetlówki 30W jako oświetlenie świtowe.

8.00- załącza się HPS i lampy indukcyjne, minutę później wyłączają się świetlówki. Start "dnia", koniec "nocy"

21.00- wyłącza się HPS, minutę wcześniej startują świetlówki

22.00- wyłączają się świetlówki, koniec "dnia", poczatek "nocy"

 

Tym sposobem mam 15h photoperiod, tak naprawdę płacąc za 13H działania 2x200W indukcji i 250W HPS'a.

 

zraszanie- co 4 dni 7 minut, tak- co 2h 20 min w dzień na 6 sekund.

 

temperatury:

 

W dzień max 25.5, histereza 3*C [chłodzi do 22.5 i wyłącza klimę]

W nocy max 16*C, histereza 3*C [[chłodzi do 13 i wyłącza klimę]

 

minimalne - dzień 16*C, noc- 7*C [aktualnie nie dotyczy :D]

 

Trochę zdjęć poglądowych ze środka ;)

 

 

Świetlówki "świtowo-zmierzchowe"

P1030077.JPG

 

klima + długie dysze [żeby klimy nie moczyło ;)]

P1030078.JPG

 

Widok na cześć "tylną"

P1030079.JPG

 

Całość oświetlenia włączona:

P1030093.JPG

 

 

Rośliny:

 

H.exappendiculata wydaje sie lubić nowego kolegę HPS'a

P1030083.JPG

 

Inne też chyba nie narzekają ;)

P1030084.JPG

 

N. mini maxima kwitnie...

P1030086.JPG

 

Chaniana w końcu rusza po przesadzeniu ;)

P1030085.JPG

 

1szy dzbanek bokorensisa od 0,5 roku ;)

P1030087.JPG

 

Jamban też odpala po przesadzaniu

P1030088.JPG

 

spectabilis X (lowii X ventricosa) też daje radę i w końcu rusza z rozmiarem liści do przodu [zasłonił się liściem lowii x boschiana ;)]

 

P1030090.JPG

 

kilka siewek [1szy plan- bongso]

P1030089.JPG

 

 

I na koniec malutka słodka macrophylla która zaczyna się zadamawiać :D

P1030091.JPG

 

 

W razie pytań- piszcie ;)

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sativ gdzie kupujesz doniczki-koszyczki i po ile?

 

Co to za materiał do izolacji? Nazwa? Link?

 

:) Z góry dzięki za odp.

 

 

Odpowiem ci za sativa :) bo sam mam dzieki niemu doniczki i to chyba w najlepszych cenanach (za co mu serdecznie dziekuje :) ) a tu link : http://sklep.oczkowodne.net/k5,siatki-kosze-akcesoria.html

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem ci za sativa :) bo sam mam dzieki niemu doniczki i to chyba w najlepszych cenanach (za co mu serdecznie dziekuje :) ) a tu link : http://sklep.oczkowodne.net/k5,siatki-kosze-akcesoria.html

 

w castoramie też mają takie pojemniki na rośliny, nie wiem po ile ale jeśli ktoś ma nie daleko a chce kilka sztuk to pewnie się opłaci bo uniknie kosztów wysyłki

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkowity koszt inwestycji... To bardzo trudne pytanie, przestałem liczyć szczerze mówiąc + wiele materiałów dostałem/ kupiłem za półdarmo [kombinowanie po Polsku :D] Rzędu 10tys. licząc wartość całkowitą, z czego "z kieszeni" poszło ok. 6.

 

Doniczki- polecam :D Opłaca się przy większych ilościach, a jest to jednokrotna inwestycja, bo są na tyle solidnie zrobione że będą mogły służyć długie lata ;)

 

Izolacja: http://przewodnik.rockwool.pl/produkty/izo...e/klimafix.aspx

 

Kolejne 2 mini maximy zaczynają się piąć :D

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Mały update ;)

 

Nie mam pojęcia co się dzieje z paroma helkami, ale chyba robi się dla nich za ciepło/ mają za dużo światła. Oba klony hispidy jakie mam zaczęły marnieć, exxapendiculata dostała "red spots" na starych kielichach i puściła o połowe mniejszy. Wyjdaje mi się że po dołożeniu nad nie HPS'a intensywność światła w tym miejscu robi się za duża/ temperatura również być może wzrosła. Ew. jakaś infekcja....

 

Na szczęście inne roślinki w miare żyją ;)

Stan po miesiącu pracy systemu samodzielnie, bez żadnej "ludzkiej" opieki. Aż fajnie się wraca do domu ;)

P1030262.JPG

 

N.mini maxima już skończyła kwitnąć- na szczęście mam trochę pyłku, jeśli ktoś ma jakieś miłe panie służę pomocą. A platychila wydłuża międzywęźla ;)

 

P1030263.JPG

Truncata x sibu jak zwykle niezawodna.

 

P1030265.JPG

Tak samo jak chaniana

 

P1030266.JPG

(rokko x veitchi) x veitchi w końcu skończył wypuszczać zdeformowany liść i po 2 miesiącach przerwy ruszył do przodu.

 

P1030267.JPG

Strasznie fajne gymnamphory (Dieng) dorastają powoli do większych rozmiarów.

 

P1030270.JPG

Tak wygląda spathulata x glandulifera kiedy się wybarwi

 

P1030269.JPG

A nowy jej dzbanek który się otwiera jest jakieś 2x większy niż poprzedni, mimo że średnio to widać z foto ;)

 

P1030273.JPG

ramspina

 

P1030271.JPG

Najciekawsza i najmniejsza sadzonka N.mini maximy jaką mam [zostały z 4]

 

P1030276.JPG

"dubia nr 2"

 

P1030280.JPG

Hamata też już zaczyna rosnąć.

 

 

I pare ciekawostek, wstawiam zdjęcia gł. żeby ich nie zgubić ;)

 

P1030281.JPG

lamii

P1030282.JPG

sp. doormans top 2

 

 

villosa wypuszcza chyba(?) w końcu większy liśc.

 

P1030275.JPG

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli klima na razie wciaz nie zalaczona ?? Ja mialem jedna ale odeslalem :) i teraz nie wiem czy oplaca mi sie jeszcze w tym roku zakladac.

 

to ile w koncu masz tam swiatla 2*LVD +HPS + swietlowki ?? Bo już sie zgóbiłem :D ?

Edytowane przez maklerw
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klima załączona od samego początku ;) Tylko HPS może lokalnie nagrzewać przestrzeń tuż pod sobą, czujnik temperatury jest na przeciwnej ścianie.

 

2x indukcja + HPS + 2 świetlówki imitujące świt/zmierzch.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładna N. gymnamphora, dzbanki ładnie się wybarwiają. Możesz podać warunki jakie u Ciebie obecnie panują (wilgotność, temperatura, różnica jeśli chodzi o wzrost i wybarwianie roślin pod HPSem a indukcją)?

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie szkoda, że dodałeś HPS bo tak byśmy wiedzieli na ile LVD się sprawdzają lub nie ... to w przeliczeniu masz 1,2kW :D choć wiadomo że pobór inny przy LVD.

 

Powiedz mi jeszcze jakiej mocy są grzejniki (bo czas powoli myśleć o zimie). Ten tuning grzejników pozwolisz, że zaczerpne od ciebie :D ??

Edytowane przez maklerw
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest 200+200+250=650W. I 2x 30W które chodzi niecałe 2h dziennie ;) Grzejniki (2szt) mają 700W mocy. Polecam użycie mimo wszystko mniejszej mocy, jeśli uda się dostać.

 

HPS jak widać na zdjęciach oświetla głównie tylko i wyłącznie mały kawałek dla helek. Najprawdopodobniej też wymienię żarówkę na MH za jakiś czas, tak żeby mieć porównanie.

Wiadomo że światło idzie też na resztę growromu, ale dużo tego nie ma ;)

 

LVD działa. Kilka pierwszych miesięcy to pokazało ;) Z tym że intensywność światła była zbyt słaba, by rośliny się dobrze wybarwiały, po prostu.Rosną świetnie, ale wybarwianie się dla mnie jest również bardzo ważne ;), A teraz mam 3 strefy różniące się znacznie intensywnością oświetlenie i sukcesywnie segreguje gatunki na podstawie tego jak reagują na światło. ;)

 

/Różnice w wybarwianiu- helki, które głównie dostają HPS'a rosną mniejsze, ale czerwone ;) Dzbanki nieopodal HPS'a puszczaja mniejsze liście i większe dzbanki. Typowe efekty wysokiej intensywności światła. Wilgotność i temperatura są ciągle te same, po prostu klima częściej chodzi ;)

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie po pierwszych zdjęciach jak pokazałeś jak wyglądają rośliny wyglądało mina to że rosną owszem ale z wybarwieniem problem. Ja ogólnie bardzo się ciesze, że to wszystko sprawdzasz bo mamy z kogo brać przykład :D

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.