Skocz do zawartości

Drosera Dielsiana


Kanthey

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak napisałem powyżej :

" na rzazie jest jeszce troche tego słoneczka a jak zabraknie to cos skombinuje "

więc chodzi mi właśnie o taka lapke :)

 

Tak masz racje ,że mech jej w niczym nie przeszkadza dlatego go zostawie- pięknie z nim wygląda :)

 

A mam jeszcze jedno pytanko ( także powyrzej przytoczone przez Cephalotus ) :

" ładne minerały sobie hodujesz. Rozumiem, że wolisz mieć je zamiast ładnej rosiczki. "

O co dokładnie chodzi z tymi minerałami na brzegach doniczki ? one wyniszczaja rośliny , jak najlepiej je usunąć ? zauwazyłem że u coraz większej ilośći roślin sie pojawiają ,miejscami je usuwałem , jednka wracały , dlaczego ?

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale ta rosiczka wygląda źle, by nie powiedzieć bardzo źle. Jak poczekasz jeszcze troche to oswietlenie może się okazać niepotrzebne bo juz nie będzie czego doświetlać.

 

Minerały nie wyniszczaja roslin jako takie, to co się tworzy na brzegach jest oznaka tego ze torf jest przemineralizowany, i to przemineralizowanie szkodzi roślinom. Jedyny sposób to przesadzić do nowego torfu. Widocznie albo torf od początku był zły albo używasz złej wody.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak wode mam dobrą ale torf z pewnością jest zły juz to wczesniej zauważyłem...jak nie naleje wody to przez dzien to cały się przesusza....co prponujecie pszesadzenie ale chyba nie teraz lepiej może poczekac do wiosy...

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tych zdjęciach w pierwszym poście widać wyraźnie biały nalot w podstawku, to kamień. Pewnie podlewasz kranówką? Radzę Ci zrobić tak: kup sobie (jak najszybciej) żarówkę energooszczędną - w większych sklepach budowlanych widziałem takie średniej mocy o barwie światła 6400k za jakieś 9zł. Ewentualnie szukaj w fotograficznym ze sprzętem do studia.

Jakąś starą lampkę albo nawet sam gwint i kabel na pewno masz w domu... albo sąsiad ma.

Poza tym zainwestuj w wodę demineralizowaną (2,60zł w marketach, dział samochodowy) i zmień podstawek na czysty jak zaczniesz nią podlewać. Jak roślina wytworzy krople (wydobrzeje) to ją przesadź do nowego torfu (wysoki, sphagnowy pH 3,5-4,5 - sklepy ogrodnicze).

Roślina wygląda raczej na niedoświetloną ale to odkwaszanie torfu też jej nie pomaga.

Tak jak szamanka napisała, roślina wygląda bardzo źle i jeśli TERAZ czegoś nie zrobisz to na wiosnę wyjdzie Ci drożej kupić nową roślinę...

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no lapke mam ( troche podobna do tej ) :

http://www.ambira.eu/p/pl/can054/lampka+biurowa+basic.html

 

do takiej lapki moze byc właśnie taka żarówka energooszczędna o której wspomniałeś ?

kozystałem już z wody kranowej-przegotowanej i demineralizowanej z marketu i wiesz co ci powiem szczególnej różnicy nie widze...

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tylko ma gwint E27 (normalny gwint jak na zwykłą żarówkę nie taką z małym gwintem) to się nadaje.

A różnicy w podlewaniu kranówką i demineralizowaną widać na zdjęciu - kamień w podstawce i po części pewnie też te wykwity. Nie musisz na wodzie oszczędzać, bo dla jednej rośliny 5l to zapas do wiosny.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo woda ma to do siebie że jest bezbarwna i różnicy nie widać, żeby zobaczyć różnicę musiałbyś przeprowadzić testy chemiczne.

 

Naprawdę, woda na ślasku jest bardzo twarda, czyli zawiera strasznie dużo rozpuszczonych minerałów, ty róznicy nie widzisz, ale roslina po dłuższym czasie juz tak

 

Btw to że torf bardzo długo przesycha swiadczy o nim bardzo dobrze, bo prawdziwy torf ma to do siebie że swietnie magazynuje wodę.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak ma normalny gwint jak na zwykłą żarówkę ,wiec chyba się nada, dlatego kupie sobie żarówke energoszczędną , bo chyba zwykłą się nie opłąca doświetlać ;) ( a co do doświetlania mojej Dielsiany to ona stoi na parapecie i czy moge ją doświetlac na parapecie czy musze ja zjąć i postawić np. na jakiś stołek ? )

przekonaliście mnie co do wody , jednak do nabliżeszgo maketu typu kauflan, auchan mam grubo ponad 20 km...więc w nabliższym czasie sie nie wybieram, ale jak już tsię wybiore to o wodzie bede pamietać..wiem o co wam chodzi nie raz kupowałem takową wode ( i teraz stoi mi w domu przynajmniej 10 pustych baniaków po tej wodzie )

i wiem ,że lepszą mają w kaufjandzie :P

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, mozesz ją naświetlac kiedy stoi na parapecie.

 

Zwykła zarówka ma bardzo kiepskie widmo swiatła i wydziela strasznie duzo ciepła, dlatego nie jest dobra, ale przede wszystkim jest niebezpieczna, można przypalić roslinę.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im więcej W tym mocniej swieci więc im wiecej W tym lepiej, ale bez przesady, 15-20W bedzie chyba ok, obawiam się że nie dostaniesz 6400K, opisowo jest to zdaje się cool white, 99% żarówek energooszczednych to warm white, czyli jakies 4000K, ale dają całkiem niezłe efekty wbrew pozorom.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dzienkuje za odpowiedzi na moje pytania :)

 

przy okazjii odbiegne troche ood tematu...czy to normalne , zeby o tej porze roku mije rosiczki puszcaly pędy kwatowe ( drosera capensis , drosera capensis alba , drosera capensis typical ? )

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.